EFTA kongress Stambulā 2013.g. – atskats.

Cienījamie kolēģi, ģimenes terapeiti!

No 24-27 oktobrim 2013 notika 8.Eiropas ģimenes terapeitu asociācijas(EFTA) congress Turcijā, Stambulā.

Kongresa tēma bija –Iespējas krīzes laikā un ģimenes loma .

Kongress deva iespēju tikties ar kolēģiem no kaimiņvalstīm (Igaunijas,Lietuvas),kā arī sastapt ģimenes terapeitus,kas strādā dažādās pasaules valstīs un,kuriem ir praktiska darba pieredze ar visdažādākajām problēmām,kas skar ģimeni. Aktivitātes kongresa laikā ir tik daudz,ka grūti pagūt apmeklēt visas interesējošās lekcijas un darba grupas.

Kongresā tika ievēlēti arī nacionālo ģimenes psihoterapetu biedrības izvirzītie kandidati uz EFTA struktūrvienību NFTO,kas apvieno sevī nacionālo biedrību pārstāvjus un atbild par ģimenes terapijas attīstību dažādās valstīs,pētījumiem,standartiem,ētiku un apmācību standartiem ģimenes terapijas jomā.

Pateicoties kolēģu un biedrības atbalstam kandidēju kā Latvijas pārstāve šajās vēlēšanās.NFTO .Tika ievēlēti ļoti pieredzējuši,starptautiski atpazīstami kolēģi no Lielbritānijas,Vācijas,Spānijas,Itālijas,Ungārijas,Norvēģijas,Nīderlandes un Īrijas,kas tika ievēlēti jau uz atkārtotiem termiņiem ,jo guva atbalstu no daudzu valstu kolēģiem.

Kongresā bija  lielas iespējas klausīties visdažādākās lekcijas un diskusijas.

Plenārsesijas vadīja autoritātes ģimenes terapijas jomā-piem. Kyriaki Polychroni( Grieķija),kas ir arī EFTA prezidente ,Rodolf de Bernart(Itālija),Mauro Mariotti( Itālija),Maria Borcsa ( Vācija)-EFTA NFTO struktūrvienības vadītāja, Javier Bou Piguer ( Spain) un daudzi citi atpazīstami kolēģi,kas arī aktīvi darbojas EFTA valdē un struktūrvienībās.

Kongresā bija prezentācijas,simpoziji,eksperimentāli-interaktīvas darba grupas,kā arī ārpus kongresa tika veidotas diskusiju grupas,lai apspriestos par dažādām ģimenes terapiju saistošām tēmām(apmācībām,darbu ar migrantu ģimenēm,pētījumi ģimenes terapijas jomā u.c)

Mani īpaši uzrunāja tēmas par pāru terapijas kontekstu.Izcili to reprezentēja Esther Perel(ASV),kura patreiz strādā pie savas grāmatas publikācijas par intimitātes un seksualitātes atjaunošanu pārī.

Susan Johnsone-profesore un grāmatu autore no Kanādas stāstīja par emocionāli fokusēto pāru terapiju.Viņa pāruterapijas darbu simboliski salīdzināja ar  deju tango,kur “mēs nezinām kāds process būs,kāda būs tā “mūzika”,ko pāris radīs…?” Svarīgi partneriem un terapeitam sajust vienam otru,būt piemēroties spējīgiem un adaptīviem,lai varētu iet jebkurā virzienā.

Kongrsā bija saistošas tēmas par pornogrāfiju, interneta realitāti un pāra attiecībām, šķirtām ģimenēm,  ģimenēm,kur ir bērni ar ēšanas traucējumiem un kā novērtēt šīs ģimenes sistēmu,kā arī darbs ar psihosomatiskiem traucējumiem. Tēmas skāra arī  jaunākos pētījumus neirobioloģijā un daudzas citas interesantas uzstāšanās,piemēram-“ 50 veidi kā zaudēt klientu!”

Esot šajā kongresā sajutu ģimenes terapijas un sistēmiskās domāšanas plašās pielietojuma iespējas mūsdienu pasaules ritmā!

Par dzirdēto un pieredzēto kongresā dalījos  kopējā tikšanās reizē,kur tika aicināti visi  ieinteresētie kolēģi!

  Ar cieņu,

Iveta Pļaviņa,

apmācīttiesīga ģimenes psihoterapete,sistēmiskā supervizore,smilšu spēļu terapeite,ārste psihiatre.